Szirmok hulló záporán át
Szirmok hulló záporán át címet viselő mai bejegyzésem néhány gondolat a nőnapról, virágokról, szimbólumokról.
A nevenincs nőnapról
Csak mint érdekesség említem: a nőnap 1857-re eredeztethető vissza, amikor is negyvenezer szövőnő (textil- és konfekcióipari szakmunkás) lépett sztrájkba New York-ban béregyenlőséget, emberibb munkakörülményeket és munkaidő csökketnést követelve.
Később világszerte elterjedt, hogy ezen a napon a férfiak egy-egy szál virágot, vagy virágcsokrot adományoztak a hölgyeknek, tiszteletüket és megbecsülésüket kifejezve a választott virággal.
Én jobban szeretem, ha egy férfi nekem kezet csókol, felsegíti a kabátom és kinyitja nekem az ajtót. Attól pedig egyenesen örömtáncot járok, ha egy férfi feláll vagy legalább felemelkedik ülő helyzetéből, amint belépek a szobába!
Szirmok hulló záporán át
Lehet velem vitatkozni, de én soha nem értettem és soha nem szerettem a vágott virágokat. Szépek, elismerem, de… Majd amikor szirmaikat hullatni kezdik, az én szemem is könnybe lábad és mindig Dsida Jenő sorai jutnak eszembe:
“Ne vágtassanak szegény rózsakerten
Az összes szelek, mind, egyszerre át,
Ne várjon rájok elfásulva lelkem,
Ne törjenek le minden rózsafát;
Tépjék szirmait egyenként le, lassan;
Mind külön fájjon, sajogjon nekem,
És mindegyiket nagyon megsirassam
És minden könnyem egy-egy dal legyen.”
/Dsida Jenő: Az én kérésem – részlet/
Néhány koratavaszi virág
-
Krókusz – más néven sáfrány
Homérosz szerint Zeusz a sáfrány bódító illatától ittasult meg, amikor Ida hegyén Hérával menyegzőjét ülte.
„…s lótuszt, harmatosat, sáfrányt és sűrűvirágú jó puha jácintot: s a magasba emelte őket. Íly nyoszolyán háltak, s közben a felhőbe borultak…”
/Homérosz: Iliász – részlet/
„…Már sáfrány leplét borította a földre a Hajnal, hogy villámszerető Zeusz egybehívatta az Isten-gyűlést sokszakadékú Olümposz legtetejében…”
/Homérosz: Iliász – részlet/
http://https://mek.oszk.hu/00400/00406/html/
Már az ókorban ismert volt izgató hatása. Mindemellett az ókor orvosai szemgyógyításra, hurutcsillapításra, valamint görcsoldásra használták.
Szimbolikus jelentése
S hogy miért választottam, azon túl, hogy már most, koratavasszal nyílik?
Mert szimbolikus jelentése: derűs, fiatalosan jókedvű, vidám!
-
Fekete hunyor
MÉRGEZŐ!
Igen, a hunyorfajták mindegyike mérgező. Az ókori orvosok mégis, gyökeréből készített porát téboly, kelevény, görcs és fülzúgás ellen használták.
Szimbolikus jelentése
Szép éved következik!
-
Írisz
Őt azért (is) szeretem, mert Firenze jelképe. A történet érdekessége, hogy Firenze zászlaja eredendően vörös alapon fehér írisz volt (mint tudjuk, az írisznek igen sok színárnyalata létezik). Amikor azonban a guelphek átvették Firenze irányítását, a színeket megcserélték, így lett a város zászlaja fehér alapon vörös írisz. Mindez persze annak dacára, hogy vörös írisz épp nem létezik.
Szimbolikus jelentése
Bölcsesség, érték, szenvedély és természetesen szivárvány.
Csak mi, ne!
Idén, nem tudom, hogy lesz. Tavaly mindenesetre megőrültem attól, hogy barátnőimtől kaptam „Boldog Nőnapot” képeslapokat, jókívánságokat Nők Napján!
Nőktől!
Értem én. Szükségünk van szeretgetésre, figyelemre, szeretjük, ha virágot kapunk…. Igen!
De férfiaktól! Könyörgöm! Ha pedig az imádott férfinek és a bennünket körülvevő férfiaknak nem fontos a nőnap, majd nem adnak csokrot és nem csatolnak leveleikhez virágos képeket!
Na de, hogy mi, nők, egymásnak küldözgessünk ilyen üzeneteket…!!!
Csak mi, ne!